S porazom v Šenčurju izgubili status prvoligaša

9. in 10. krog – liga Nova KBM za obstanek

TERME OLIMIA PODČETRTEK : LTH CASTINGS       82:52
Štruc 16, Julević 15, Strnad 13, Janc 11, Cerkovnik 11, Švigelj 6, Pešič 5, Remih 3, Buda 2, Gibbs, Korošec, Žvan

ŠENČUR : TERME OLIMIA PODČETRTEK            71:65
Štruc 12, Julević 10 + 9 skokov, Cerkovnik 9, Žvan 9, Jan 8, Strnad 7, Buda 6, Švigelj 4, Gibbs, Pešič, Korošec, Remih

V minulem tednu sta bili pred Podčetrtškimi košarkarji tekmi odločitve. Najprej so v domači dvorani gostili LTH Castings, kjer je v poštev prišla le zmaga. Igralci Škofje Loke so se že nekaj krogov nazaj poslovili od prve lige, kljub temu pa pred dvema krogoma senzacionalno ugnali Šenčur in povrnili upanje Podčetrtčanom po želenem tretjem mestu v ligi za obstanek.

Kako resno so vzeli to srečanje varovanci Andreja Žaklja priča dejstvo, da so tekmo začeli z delnim izidom 22:0. V teh minutah so bili prav vsi Podčetrtški košarkarji izjemno razpoloženi v napadu in do konca četrtine natrpali nebogljenim gostom kar 35 točk (35:10). Do polčasa se razmerje moči ni kaj prida spremenilo, saj so domači, po košu Jureta Štruca, na odmor odšli s prednostjo 52:22.

Visoko prednost so Podčetrtčani zadrževali tudi v drugem polčasu in prišli do potrebne zmage. Hkrati je v sosednjem Šentjurju potekala tekma med Tajfunom in Šenčurjem, Podčetrtčani pa so morali upati na poraz Šenčurja. Potem ko so Notranjci dobili prvi polčas s 37:30, so v nadaljevanju Šentjurčani zaigrali bolje in prišli do zmage.

To je pomenilo, da bo o obstanku odločala prav zadnja tekma med Podčetrtkom in Šenčurjem. Po idealnem razpletu kroga je Andrej Žakelj povedal naslednje: "Čestitam igralcem za pravi pristop. Tekma ni bila lahka, še posebej pa priprava na njo. Igralci so storili to, kar se od njih pričakuje in zahteva. Hitro smo povedli, nato pa prednost obdržali do konca tekme. To kaže na zrelost in napredek ekipe. Upam, da bosta koncentracija in želja prisotni tudi na sobotni tekmi."

Sledila je tekma odločitve. Skupaj z igralci je v Šenčur potoval tudi avtobus z navijači. Vse to je napovedovalo, da bo srečanje zelo zanimivo. In res smo spremljali eno najbolj dramatičnih tekem sezone.

Prve minute smo gledali izenačeno tekmo, nato pa so si Podčetrtčani v 7. minuti, kot prvi priigrali občutnejšo prednost (16:8). Vzpodbuda igralcev s klopi in glasno navijanje publike ob vsakem košu je dalo jasno vedeti pomen tekme. Do konca prve četrtine so domači znižali zaostanek na 18:15, v 13. minuti pa po trojki Marka Pajića ponovno prešli v vodstvo (23:22). Sledile so minute, kjer sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, na odmor pa je odšla domača ekipa s prednostjo 35:30.

Takoj v začetku drugega polčasa je Šenčur nevarno pobegnil na 40:30, toda takoj je sledil odgovor Podčetrtčanov z delnim izidom 10:2 in Štajerci so bili ponovno blizu.

Po košu Mensuda Julević v zadnji sekundi četrtine, sta ekipi v odločilnih deset minut srečanja stopili poravnani na 48:48. Na obeh straneh smo videli veliko željo in boj za vsako žogo. Lahko bi rekli, da če bi ti dve ekipi igrali s takim žarom celotno sezono se zagotovo v zadnji tekmi ne bi borili za obstanek. Zadnjih deset minut so podjetneje začeli Podčetrtčani in si šest minut pred koncem priigrali prednost 57:50. Prednost so igralci iz Obsotelja držali vse tja do 1:45 pred koncem, ko je Jure Štruc zadel za 65:60.

Marsikateremu navijaču Podčetrtka se je takrat že malce nasmihalo, saj je bilo jasno, da je to zelo lepa prednost v tako izenačenem srečanju. Sledil pa je razplet, ki ga ne bo tako lahko pozabiti. Gostje so najprej z ekspresno trojko Miloša Vargića znižali na 65:63. Nato je eden najboljših igralcev Podčetrtka v tej sezoni Anže Cerkovnik v napadu zgrešil met, v obrambi pa nesrečno izpustil žogo iz rok. Darilo je izkoristil izkušeni Smiljan Pavić in slabo minuto pred koncem zadel za izenačenje na 65:65. Sledil je napad v katerem je Cerkovnik naredil korake, domači pa so 40 sekund pred koncem krenili proti košu. Potem ko so igralci Šenčurja že skoraj izgubili žogo je v zadnjih sekundah napada prišel do nje Sead Hadžifejzović in zadel neverjetno trojko, ki se je na koncu izkazala za odločilno. Po minuti odmora so Podčetrtčani potrebovali trojko, toda Mensud Julević je izgubil žogo in tekma je bila odločena. Domači so nato v zadnjih desetih sekundah zanesljivo izvajali proste in po delnem izidu 11:0 prišli do obstanka v ligi.

Tekma je postregla z vsem, kar lahko ta šport z žogo da, vendar se je žal nesrečno končal za Podčetrtčane, ki se tako selijo nazaj v drugo ligo.

Igralcem pristop in borbenost ne more očitati nihče, res pa je da je za kaj več zmanjkal tudi kanček sreče. Trener Andrej Žakelj je še vroče glave v izjavi za medije povedal: "Rad bi čestital igralcem za izredno borbo in požrtvovalnost. S predstavami v zadnjih štirih mesecih so pokazali, kako se bori za svoj klub. Z njihovim pristopom sem zelo zadovoljen. Sezona ni bila lahka, vsi so nas že odpisali, s trdim delom in srcem pa smo dokazali, da znamo tudi presenetiti. Na žalost nam ni uspelo obstati v ligi Nova KBM, na koncu smo imeli tudi nekoliko smole. Kljub temu sezono zaključujemo z dvignjenimi glavami. Zahvaljujem se vsem glasnim navijačem, ki so nas podpirali. Verjamem, da se bo v Podčetrtku še igrala prvoligaška košarka."

Sezona je tako končana. V drugo ligo se poleg Podčetrtka seli še Portorož in Škofja Loka, nov prvoligaš pa je Ilirija.