Naši košarkarji v končnici izspustili zmago proti Olimpiji

TERME OLIMIA PODČETRTEK : UNION OLIMPIJA 80:85

Gibbs 23, Cerkovnik 11 + 9 skokov, Strnad 11, Štruc 11, Buda 8, Julević 5, Peišič 5, Janc, Remih, Švigelj, Korošec

Union Olimpija je prišla v Podčetrtek z dobro popotnico, saj so pretekli teden postali pokalni prvaki, potem ko so v finalu v podaljšku ugnali Krko. Dobro predstavo v pokalu so Ljubljančani nadgradili še s presenetljivo zmago v ABA ligi proti Budučnosti in prišli na Štajersko kot nesporni favoriti. Podčetrtčani na drugi strani stopnjujejo svojo formo. Vsekakor je potrebno priznati, da se pozna delo novega trenerja Žaklja, ki je predramil ekipo. Dokaz za to je bila tekma v prejšnjem krogu lige, ko so Podčetrtčani prišli do sila pomembne zmage proti Šenčurju. Zmaga proti Portorožu in Šenčurju je dala misliti tudi upravi, ki se je v veliki želji po obstanku v prvi ligi, ozrla za okrepitvijo. Podčetrtek je bil v tej sezoni v prvi ligi edini klub, ki je sestavil ekipo z izključno Slovenskimi igralci. Ker pa je sredi sezone težko najti dobro okrepitev v sila majhni bazi slovenskih igralcev so Podčetrtčani v klub pripeljali Američana Ashtona Gibbsa, ki je kot prvi tujec v zgodovini kluba podpisal za obsoteljskega prvoligaša. Podčetrtčani so ligaški premor, ki je bil prejšnji teden zaradi pokalnega tekmovanja, izkoristili za gostujočo prijateljsko tekmo proti Hrvaškem prvoligašu Velika Gorica in zmagali po podaljšku.

Dobro napolnjena dvorana v Podčetrtku je v uvodnih minutah videla razigrano Union Olimpijo, katere igralci so bili praktično nezgrešljivi, saj so zadeli vseh osem uvodnih metov, od tega zadeli tudi pet metov za tri v petih poizkusih. Ljubljančani so si tako že ob koncu pete minute priigrali prednost +11(23:12). Vendar pa je bilo vsem v dvorani jasno, da Olimpija ne bo celotno srečanje tako zadevala, še posebej ker ima v letošnji sezoni, za razliko od preteklih let, razmeroma kratko klop. Pred kratkim je klub iz prve ekipe odstranil kapetana Mirka Mulaića, ki je prišel v nesoglasje s trenerjem Gašperjem Okornom, tako da ga tudi v Podčetrtku ni bilo v kadru Olimpije.

Po uvodnem pritisku gostov so Podčetrtčani zaigrali podjetneje in na krilih Ashtona Gibbs in Anžeta Cerkovnika v 13. minuti naredili preobrat in povedli s 35:33. V nadaljevanju so Podčetrtški košarkarji še nekoliko povišali svojo prednost in na polčas odšli s prednostjo 47:42.

Veselje domačih navijačev pa se je nadaljevalo tudi v drugem delu, ko so košarkarji iz Kozjanskega, po košu in zadetem dodatnem prostem metu Nejca Bude, pobegnili na +10 (58:48). Tudi v 32. minuti so varovanci Andreja Žaklja še trdno držali vodstvo (72:64) in vse je kazalo na prijetno presenečenje. Toda v košarki se stvari hitro obrnejo.

Ljubljančani so zaigrali bolje in prednost se je začela topiti. Kljub vsemu pa so Podčetrtčani še dobro minuto in pol pred koncem držali vodstvo 76:75 in imeli napad. V domiselni akciji je žogo na trojki dobil povsem sam kapetan Nejc Strnad, ki je imel met za morebitno zmago, a žoga ni hotela v obroč. Na drugi strani je Oliver to kaznoval in minuto pred koncem Olimpijo prvič v drugem polčasu povedel v vodstvo. Sledila sta dva napada kjer sta Žvan in Gibbs slabo izvedla svoja napada, Olimpija pa s trojko Jeffersona zapečatila usodo Podčetrtčanov. V seriji prostih metov so Ljubljančani zanesljivo zadržali vodstvo in se veselili petnajste zmage.

Na koncu ostaja grenak priokus, saj je bila to še ena nesrečna končnica Podčetrtčanov, ki bili blizu zmage. Kljub porazu veseli dejstvo, da se je moštvo dvignilo in pred odločilne tekme prihaja v dobri formi, saj držati Olimpijo v šahu vse do zadnje minute ni kar tako.

Novinec Ashton Gibbs je že v svoji prvi tekmi pokazal, da gre za odličnega igralca, saj je bil s 23 točkami prvi strelec tekme. Pri Union Olimpiji je bil z 20 točkami prvo ime Brandon Jefferson.

Trener Andrej Žakelj tekmo zaokrožil z naslednjimi besedami: "Čestitam svojim igralcem za pristop. Začeli smo nekoliko premehko, nato pa smo se pobrali in igrali kot smo se dogovorili. V zadnjih petih minutah smo storili nekaj napak, kar so košarkarji Uniona Olimpije izkoristili."

Do konca rednega dela sledijo še tri tekme, od tega dve najvišjega pomena. Gostovanje pri Šentjurju in Škofji Loki šteje dvojno, saj bosta obe ekipi zaključili redni del v spodnjem delu lestvice in se bodo medsebojne tekme prenesle v ligo za obstanek. Šentjurčani so ligo za prvaka zapravili v prvem delu sezone, s prihodom novega trenerja in nekaterih igralcev pa so povsem drugo moštvo, tako da bo tekma v Šentjurju, ki bo v ponedeljek, 6. 3., sila zanimiva.