Podčetrtčani za uvod v sezono nadigrali sosede iz Rogaške

TERME OLIMIA PODČETRTEK : ROGAŠKA 77:58

Cerkovnik 19, Strnad 17, Julevič 12 + 11 skokov, Buda 11 + 9 skokov, Trupaj 6, Janc 4, Pešič 4, Švigelj 2, Žvan 2, Štruc, Remih, Šviglin

Dolgo pričakovan začetek prvoligaške sezone se je za Podčetrtške košarkarje pričel minulo nedeljo, ko je na lokalnem derbiju v Podčetrtku gostovala ekipa Rogaške. Gostje so bili pred tekmo nesporni favoriti, vendar so Podčetrtčani z izvrstno predstavo povsem nadigrali nerazpoložene goste in dokazali, da bo njihova domača dvorana vse prej kot lahek plen, tudi za favorite.

Po tem ko so Podčetrtčani v lanski sezoni zanesljivo osvojili naslov prvaka 2. SKL, si je uprava kluba vzela čas in po tehtnem premisleku sprejela odločitev, da moštvo Podčetrtka prvič zaigra v prvoligaški druščini. Letošnja sezona je bila še posebej mikavna, saj je vodstvo lige sprejelo sklep, da morajo vsa moštva (tudi Helios, Union Olimpija in Krka), zaigrati v domačem prvenstvu že od samega začetka. Prvo ligo v letošnji sezoni sestavlja dvanajst moštev, zaradi krčenja lige, do katerega bo prišlo v naslednji sezoni, pa letos izpadejo zadnja tri moštva. Tekmovanje je razdeljeno na dva dela. V prvem delu sezone igrajo vsa moštva z vsakim po dvakrat, nato pa se liga razdeli na ligo za prvaka in ligo za obstanek. V primerjavi z lansko sezono je v Podčetrtškem kadru prišlo do nekaterih sprememb. Ekipo so zapustili Aljoša Remus, Igor Spešič in Benjamin Pungartnik, prišli pa so Nejc Buda, Mensud Julevič in Domen Janc. Ostalo jedro ekipe je v primerjavi z lansko sezono ostalo nespremenjeno. Tudi trenerski štab je ostal enak lanskemu, le da se je trenerju Borisu Zrinskemu in pomočnikoma Tihomirju Tabaku in Urošu Jutriši pridružil še kondicijski trener Matevž Koleša. Priprave na sezono so potekale po ustaljenem ritmu, zadnjih nekaj tekem pred debijem proti Rogaški pa je igra Podčetrtčanov nakazovala, da je ekipa dobro uigrana. Zanesljiva zmaga proti Jiangsu Dragonsom, minimalen poraz proti Laščanom in visoka zmaga proti Mariboru so bili dobra popotnica pred lokalnim derbijem.

Rogaška je v primerjavi s Podčetrtčani dodobra spremenila zasedbo iz lanske sezone. V tekmi proti kitajski ekipi Jiangsu Dragonsom je po bledi predstavi izgubila, prav tako pa so v prvem krogu pokala Alpe Adria izgubili na Slovaškem proti Komarnem.

Trener Podčetrtčanov Zrinski je na novinarski konferenci pred sezono povedal naslednje o ciljih moštva: "Vsi v klubu se zavedamo, da nas čaka zelo težka sezona. Po uvrstitvi v višji rang tekmovanja smo se odločili, da poskušamo nastopati v prvi ligi. Smo ekipa, ki prihaja iz najmanjšega kraja v zgodovini prvoligaške košarke v Sloveniji. Delo pri nas je specifično, saj je več kot polovica igralcev zaposlenih, zato je količina treninga manjša. Kljub temu smo sestavili optimalno ekipo, vzdušje na treningih je primerno. Zavedamo se, da na nobeni tekmi nismo v vlogi favorita, vendar se v naprej ne bomo predali. Osnovni cilj je, da ostanemo čvrsto povezani, saj glavne tekme prihajajo v drugem delu prvenstva. Želimo si, da bi tudi prihodnjo sezono igrali v prvi slovenski ligi."

Ker sta kraja med sabo oddaljena zgolj nekaj več kot 10 kilometrov se je v Podčetrtško dvorano nagnetlo dobrih 550 gledalcev, ki so napolnili tribune in stojišča. V izjavah pred tekmo je domači strateg Zrinski prepustil vlogo favoritov Rogaški, trener Novakovič pa sprejel to vlogo, ampak opozoril, da je vseeno potrebno iti v obračun brez podcenjevanja. Toda na parketu so se stvari odvijale povsem drugače od pričakovanega. Domačini iz Podčetrtka so začeli hrabro in po rezultatu 10:8, v zgolj dobrih treh minutah naredili delni izid 12:0 in povedla s 22:8. Domača ekipa je dominirala v skoku, Rogaški pa poleg razglašene igre v obrambi, nikakor ni stekel met v napadu in razlika se je višala iz minute v minuto.

Že sam rezultat ob polčasu (44:22), pove kakšno je bilo razmerje moči v tem delu igre. V nadaljevanju je Rogaška začela odločneje. Varovanci trenerja Novakoviča so počasi nižali prednost in po košu Tadeja Fermeta v 31. minuti prišli na -9 (61:52). Toda novinca v dresu Podčetrtčanov Janc in Buda sta s šestimi zaporednimi točkami ustavila nalet gostov in rezultat zopet dvignila na varnih 67:52.

Tudi v zadnjem delu igre so Podčetrtčani igrali zanesljivo in do zadnjega piska sirene še povišali prednost na končnih 77:58. Zmaga domačih je bila povsem zaslužena, saj so vodili od prve minute naprej in bili boljši nasprotnik čez večji del srečanja. Eden izmed ključnih dejavnikov pri zmagi je bil zagotovo skok, ki so ga Podčetrtški košarkarji dobili z neverjetnih 55:27. Naveza Cerkovnik-Trupaj-Julevič-Buda je povsem zasenčila visoke igralce Rogaške, ki po do sedaj prikazanem v pripravljalnem obdobju in prvi prvenstveni tekmi, letos ni imela podobne sreče z izborom igralcev, kot v lanski in predlanski sezoni.

Prvi strelec tekme je bil lanskoletni MVP 2. SKL Anže Cerkovnik, ki je dosegel 19 točk in temu dodal še 8 skokov. S statističnim indeksom 23 je bil uvrščen tudi v idealno peterko prvega kroga lige Nova KBM. Strelsko so bili razpoloženi tudi Nejc Strnad z 17 točkami, Mensud Julevič z 12 točkami in 11 skoki ter Nejc Buda z 11 točkami in 9 skoki.

Pri gostih iz Rogaške je bil najboljši strelec Dragan Đuranović. Strelsko sta povsem zatajila predvsem Ferme in Davis, ki sta metala trojke 0/14.

Trener domačih fantov Zrinski je v uradni izjavi po tekmi povedal naslednje: "To je bilo srečanje, v katerem nismo bili v vlogi favorita. Psihološko prednost, ki smo jo imeli zaradi tega razloga, smo v prvem polčasu dobro izkoristili. V drugem delu smo dobro odgovorili na pritisk Slatničanov in kljub zmanjšanji razliki, srečanje mirno pripeljali do konca."

Na nasprotni strani pa seveda Novakovič ni bil zadovoljen s predstavo svoje ekipe: "Tekmo smo začeli podcenjevalno in brez energije. Posledica je bila visoka prednost domačih. V drugem polčasu smo pokazali drugačen obraz, se borili za vsako žogo, vendar več od poraza za 19 točk nismo uspel iztržiti. Ta tekma je veliko opozorilo za nas. Čestitam domači ekipi za zmago."

Če potegnemo črto lahko rečemo, da je bil to večer, ko je Podčetrtčanom šlo vse kot po maslu, gostom iz Rogaške pa od rok prav nič. Seveda po eni tekmi še ni čas za evforijo, čeprav je Podčetrtška ekipa dokazala, da bo trn v peti marsikomu. Edina slaba novica pred nadaljevanjem je zdravstveno stanje Reneja Žvana, ki je zaradi bolezni odigral le nekaj minut in je vprašljiv njegov nastop v naslednji tekmi, saj ekipo že v sredo čaka gostovanje pri Krki. Novomeščani so osvojili superpokalno lovoriko, za nameček pa v prvem krogu deklasirali Union Olimpijo na njihovem terenu. Na ostalih tekmah prvega kroga ni bilo večjih presenečenj. Zlatorog je zanesljivo premagal Portorož, Primorska pa visoko ugnala mlado ekipo Škofje Loke. Manjše presenečenje sta mogoče zmaga Hopsov nad Šenčurjem in polom Tajfuna pri Heliosu.